Shqip

हिन्दी

Trupi - तन

अपने आप में आत्मविश्वास रखें और अपनी भलाई को बढ़ावा दें

Organet e jashtme

बाहरी अंग

kokë

सिर

flokë

बाल

syri

आंख

vesh

कान

fytyrë

चेहरा

hundë

नाक

mjekër

दाढ़ी

buzët

होंठ

gojë

मुंह

dhëmb

दांत

gjuhë

जुबान

lëkurë

त्वचा

qafë

गरदन

krah

बांह

bërryl

कोहनी

dorë

हाथ

gisht

उंगली

thonjtë

नाखून

gjiri

स्तन

muskujt

मांसपेशी

gju

घुटना

këmbë

पैर

shpinë

पीठ

pjesa e poshtme e shpinës

पीठ के निचले हिस्से

Organet e brendshme

आंतरिक अंग

truri

दिमाग

fyt

गला

mushkëritë

फेफड़ा

mëlçi

जिगर

veshkat

गुर्दा

zemër

दिल

gjak

रक्त

stomaku

पेट

zorrë

आंत

kockë

हड्डी

 1. Organet e jashtme

  बाहरी अंग

 2. Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

  स्कीइंग करते समय मेरी नाक टूट गई, क्या आपको लगता है कि मुझे सर्जरी की आवश्यकता है?

 3. Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

  आपको निश्चित रूप से नाक की सर्जरी की आवश्यकता है।

 4. Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

  मुझे एक आंख के डॉक्टर से मिलने की जरूरत है।

 5. Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

  मुझे एक नेत्र रोग विशेषज्ञ को देखने दो।

 6. A mund ta hapësh gojën?

  क्या आप अपना मुंह खोल सकते हैं?

 7. Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

  एक दांत में छेद हो चुका है,और इसे जरूर भरना चाहिए।

 8. Organet e brendshme

  आंतरिक अंग

 9. Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

  गले में खराश का इलाज करने के लिए मुझे कौन सी दवा लेनी चाहिए?

 10. Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

  मैं तुरंत एक पर्चे लिखूंगा।

 11. Çfarë është grupi juaj i gjakut?

  तुम्हारे खून का ग्रुप क्या है?

 12. Grupi im i gjakut është A +.

  मेरे ब्लड का ग्रुप A+ है