Shqip

Bahasa

Prezantimi - Perkenalan

Mulai hari anda dengan percaya diri dan tunjukkan versi terbaik anda kepada yang lain

Mirë se vini

Selamat Datang

gjuhë

bahasa

i huaj

orang asing

turist

turis

student

pelajar

punëtor

pekerja

njerëz

orang

arsye

alasan

shok

teman

dashnore

teman perempuan

dashnor

teman laki-laki

lëvizje

pindah

qytet

kota

regjion

daerah

shtet, vend

negara

çertifikatë

sertifikat

fillim

awal

kulturë

budaya

fe

agama

traditë

tradisi

Përshendetjet

Salam

Përshendetje, tung

Halo

Mirëmëngjes

Selamat pagi

Mirëdita

Selamat sore

Mirëmbrëma

Selamat malam

Natën e mirë

Selamat malam

Mirëupafshim

Selamat tinggal

Paç fat, me fat

Semoga berhasil

Gëzuar

Semangat

Urime

Selamat

Urime ditëlindjen

Selamat ulang tahun

Gëzuar krishtlindjet

Selamat natal

Urime viti i ri

Selamat tahun baru

Shëndet

Tuhan memberkatimu

Shihemi

Sampai jumpa

Emigrant

Imigran

dokumetn

dokumen

leje qëndrimi

Izin tinggal

i përkohshëm

sementara

i përgjithshëm

permanen

kohëzgjatja

durasi

i rritur

dewasa

integrim

integrasi

kurs

kursus

komunitet

masyarakat

 1. Mirë se vini

  Selamat Datang

 2. Përshendetje, si jeni?

  Halo, apa kabar?

 3. Jam mirë, faleminderit.

  Saya baik, terima kasih.

 4. Si e keni emrin? = Unë quhem John.

  Siapa namamu? = Nama saya John.

 5. Sa vjeçar jeni = Unë jam 25 vjeçar.

  Berapa umurmu? = Saya 25 tahun.

 6. A është hera e parë në Finlandë? = Po është.

  Apakah ini pertama kali kamu ke Finlandia? = Iya pertama kali.

 7. Ishte kënaqesi që u takuam John. Shihemi së shpejti.

  Senang berjumpa denganmu John. Sampai jumpa lagi.

 8. Përshendetjet

  Salam

 9. Mirëdita, zotri / zinjë. Si mundem t'ju ndihmoj?

  Selamat sore, bapak/ibu. Ada yang bisa saya bantu?

 10. Mirëdita, do të doja të gjeja rrugën për në qendër të qytetit.

  Selamat sore, saya ingin tahu jalan ke pusat kota.

 11. Mirë mëngjesi, çfarë keni sot për mëngjes?

  Selamat pagi, apa sarapanmu hari ini?

 12. Sot kemi salatë, mish lope, peshk dhe ushqim vegjetarian. Kafja dhe çaji janë të përfshira gjithashtu. Shijoni mëngjesin tuaj.

  Hari ini ada salad, daging sapi, ikan dan makanan vegetarian. Kopi dan teh juga termasuk. Selamat menikmati sarapanmu.

 13. Emigrant

  Imigran

 14. Nga jeni?

  Dari mana kamu berasal?

 15. Unë kam lindur në Paris dhe jam zhvendosur këtu me familjen time.

  Saya lahir di Paris dan pindah ke sini bersama keluarga.

 16. Cila ishte arsyeja juaj kryesore për tu zhvendosur këtu?

  Apa alasan utamamu pindah ke sini?

 17. Dikur kam punuar në një kompani ndërtimi por tani jam student.

  Saya dulu bekerja di perusahaan konstruksi tetapi sekarang saya seorang pelajar.