Shqip

Bahasa

Shtëpi - Rumah

Tempat di mana anda menghabiskan waktu paling berharga

Dhomat

Kamar

ҫelës

kunci

derë

pintu

korridor

lorong

dysheme

lantai

dhomë e ndenjës

ruang keluarga

dhomë e fejtjes

kamar tidur

televizor

televisi

qilim

karpet

dyshek

kasur

batanije, mbulesë

selimut

divan

sofa

shtrat

tempat tidur

jastëk

bantal

raft

rak

dritare

jendela

perde

tirai

dekorim

dekorasi

mobilje

perabot rumah tangga

llambë

lampu

banjo

kamar mandi

tualet

toilet

pasqyrë

cermin

dush

shower

Kuzhinë

Dapur

lugë

sendok

pirun

garpu

thikë

pisau

pjatë

piring

filxhanë

cangkir

gotë uji

gelas

tavolinë

meja

tavolinë e ngrënies

meja makan

karrige

kursi

shishe

botol

frigorifer

lemari es

friz

pembeku

makinë kafeje

pembuat kopi

mikrovalë

microwave

lavaman

wastafel

rubinet

keran

tavë, tigan

wajan

stobë, shporet

kompor

furrë

oven

pjatalarëse

pencuci piring

 1. Dhomat

  Kamar

 2. Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

  Ada berapa kamar di rumahmu?

 3. Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

  Kami punya dua kamar tidur, ruang keluarga, dapur dan gudang di luar.

 4. Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

  Apartemen seperti apa yang kamu perlukan?

 5. Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

  Saya perlu tiga kamar tidur dengan dapur besar, balkon, kamar mandi dan toilet.

 6. Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

  Saya perlu mengganti kasur di kamar saya. Apakah kamu tahu dimana saya bisa membelinya?

 7. Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

  Ada toko bagus di luar kota. Sini saya tuliskan alamatnya untukmu.

 8. Kuzhinë

  Dapur

 9. Sa shpesh gatuani në shtëpi?

  Seberapa sering kamu memasak di rumah?

 10. Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

  Saya sering masak di akhir pekan tetapi kadang-kadang saya juga masak setiap hari.

 11. A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

  Apakah kamu perlu memperbaiki sesuatu di dapur?

 12. Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

  Iya, dapur perlu diperbaiki karena sudah tua.

 13. Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

  Dimana saya bisa membeli meja makan yang bagus untuk enam orang?

 14. Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.

  Saya tahu toko yang bagus. Saya bisa mengantarmu kesana.