Shqip

Italiano

Restorant - Ristoranti

The place where food brings people together to have some quality time

mëngjes

colazione

drekë

pranzo

darkë

cena

meny

menù

startues

antipasto

ushqimi kryesor

primo

ëmbëlsirë

dolce

salcë

salsa

erëza

spezie

rezervimi i tavolinës

prenotazione tavoli

klient

cliente

kamarier

cameriere

menaxher restoranti

manager del ristorante

klub nate

night club

Piceri

Pizzeria

ananas

ananas

djegës

chili

kërpudha

fungo

karkaleca

gambero

proshutë

prosciutto

vaj ulliri

olive oil

piper i kuq

paprika

proshutë

bacon

ton, peshk tuna

tuna

 1. Restorant

 2. A keni tavolinë të lirë? Do të doja të beja një rezervim pë dy.

 3. Më lejoni të kontrolloj në sistem. Po, ne kemi një për ju.

 4. Mund të më jepni menunë, ju lutem?

 5. Sigurisht, ne gjithashtu kemi menunë në anglisht.

 6. Çfarë dëshironi në ushqimin kryesor?

 7. Unë do të marr një biftek me mish lope.

 8. Piceri

 9. Çfarë lloj pize dëshironi të porosisni?

 10. Unë do nr.5 në menu dhe shtoni disa djathë më shumë.

 11. Deshironi diçka tjeter?

 12. Jo faleminderit. A mund ta kam faturën, ju lutem?