Shqip

Română

Shtëpi - Casă

Locul unde petreci timpul cel mai frumos

Dhomat

camere

ҫelës

cheie

derë

ușă

korridor

hol

dysheme

podea

dhomë e ndenjës

sufragerie

dhomë e fejtjes

dormitor

televizor

televizor

qilim

covor

dyshek

saltea

batanije, mbulesë

pătură

divan

canapea

shtrat

pat

jastëk

pernă

raft

raft

dritare

fereastră

perde

draperie

dekorim

decorație

mobilje

mobilă

llambë

lampă

banjo

baie

tualet

toaletă

pasqyrë

oglindă

dush

duș

Kuzhinë

bucătărie

lugë

lingură

pirun

furculiță

thikë

cuțit

pjatë

farfurie

filxhanë

cană

gotë uji

pahar de apă

tavolinë

masă

tavolinë e ngrënies

masă

karrige

scaun

shishe

sticlă

frigorifer

frigider

friz

congelator

makinë kafeje

expresor

mikrovalë

microunde

lavaman

chiuvetă

rubinet

robinet

tavë, tigan

tigaie

stobë, shporet

aragaz

furrë

cuptor

pjatalarëse

mașină de spălat vase

 1. Dhomat

  Camere

 2. Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

  Câte camere are casa ta?

 3. Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

  Avem două dormitoare,o sufragerie,o bucătărie și un depozit afară.

 4. Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

  Ce fel de apartament vă trebuie?

 5. Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

  Am nevoie de un apartament cu trei dormitoare cu bucătărie mare,balcon,baie și o toaletă.

 6. Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

  Trebuie sa schimb salteaua din camera mea. Știi de unde pot să cumpăr?

 7. Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

  Este un magazin bun în afara orașului. Să-ți scriu adresa.

 8. Kuzhinë

  Bucătărie

 9. Sa shpesh gatuani në shtëpi?

  Cât de des gătești acasă?

 10. Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

  Cel mai mult gătesc în weekend-uri,dar uneori gătesc și în timpul săptămânii.

 11. A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

  Ai nevoie să repari ceva în bucătărie?

 12. Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

  Da,bucătăria are nevoie de reparații pentru că este veche.

 13. Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

  De unde pot să cumpăr o masă bună de șase persoane?

 14. Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.

  Știu un magazin bun.Te pot duce acolo.