Shqip

Română

Trupi - Corp

Ai încredere în tine și sporește-ți bunăstarea

Organet e jashtme

organe externe

kokë

cap

flokë

păr

syri

ochi

vesh

ureche

fytyrë

față

hundë

nas

mjekër

barbă

buzët

buze

gojë

gură

dhëmb

dinte

gjuhë

limbă

lëkurë

piele

qafë

gât

krah

braț

bërryl

cot

dorë

mână

gisht

deget

thonjtë

unghie

gjiri

sân

muskujt

mușchi

gju

genunchi

këmbë

picior

shpinë

spate

pjesa e poshtme e shpinës

partea inferioară a spatelui

Organet e brendshme

organe interne

truri

creier

fyt

Gât

mushkëritë

plămân

mëlçi

ficat

veshkat

rinichi

zemër

inimă

gjak

sânge

stomaku

stomac

zorrë

intestin

kockë

os

 1. Organet e jashtme

  Organe externe

 2. Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

  Mi-am spart nasul în timp ce eram la ski, crezi că am nevoie de operație?

 3. Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

  Cu siguranță ai nevoie de operație la nas.

 4. Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

  Trebuie să văd un doctor de ochi.

 5. Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

  Da-ți-mi voie să verific pentru un oftalmolog.

 6. A mund ta hapësh gojën?

  Poți sa deschizi gura?

 7. Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

  Un dinte are o gaură și trebuie umplută.

 8. Organet e brendshme

  Organe interne

 9. Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

  Ce medicament ar trebui sa iau pentru a trata durerea în gât?

 10. Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

  Voi scrie o rețetă imediat.

 11. Çfarë është grupi juaj i gjakut?

  Care este grupa ta sangvină?

 12. Grupi im i gjakut është A +.

  Grupa mea sangvină este A+.