Shqip

Soomaali

Prezantimi - is barasho

Start your day with confidence and show the best version of yourself to others

Mirë se vini

Soo dhawow

gjuhë

luqadda

i huaj

shisheeye

turist

dalxiise

student

arday

punëtor

shaqaale

njerëz

dad

arsye

sabab

shok

saaxiib

dashnore

saaxiibtiis

dashnor

saaxiibkeed

lëvizje

soco

qytet

caasimad

regjion

gobol

shtet, vend

wadan

çertifikatë

shahaado

fillim

bilaaw

kulturë

dhaqan

fe

diin

traditë

hido

Përshendetjet

salaamaha

Përshendetje, tung

salaan

Mirëmëngjes

Subax wanaagsan

Mirëdita

Galab wanaagsan

Mirëmbrëma

Fiid wanaagsan

Natën e mirë

Habeen wanaagsan

Mirëupafshim

Nabadeey

Paç fat, me fat

Nasiib wanagsan

Gëzuar

Farxad

Urime

Hambalyo

Urime ditëlindjen

Dhalasho wanaaagsan

Gëzuar krishtlindjet

Ciid wanaagsan

Urime viti i ri

Sanad wanaagsan

Shëndet

Kuu duceeya

Shihemi

Is arag danbo

Emigrant

Muhaajir

dokumetn

dukumenti

leje qëndrimi

residence Permit

i përkohshëm

ku meel gaar ah

i përgjithshëm

joogto ah

kohëzgjatja

muddada

i rritur

qof weeyn

integrim

isdhaxgal

kurs

koorso

komunitet

bulsho

 1. Mirë se vini

  Soo dhawoow.

 2. Përshendetje, si jeni?

  Salaan, sidee tahay?

 3. Jam mirë, faleminderit.

  Waan fiicanahay, mahadsanid.

 4. Si e keni emrin? = Unë quhem John.

  Magacaa? = Magacaygu waa John.

 5. Sa vjeçar jeni = Unë jam 25 vjeçar.

  Meeqa sano ayaad jirtaa = Waxaan ahay 25 jir.

 6. A është hera e parë në Finlandë? = Po është.

  Ma markii kugu horreysay ee aad Finland imaato? = Haa sidaawaayo.

 7. Ishte kënaqesi që u takuam John. Shihemi së shpejti.

  Kulan wanaagsan bay ahayd John. is arag dhaw.

 8. Përshendetjet

  salaamaha

 9. Mirëdita, zotri / zinjë. Si mundem t'ju ndihmoj?

  Galab wanaagsan, mudane / marwo. Sideen kuu caawin karaa?

 10. Mirëdita, do të doja të gjeja rrugën për në qendër të qytetit.

  Galab wanaagsan, waxaan jeclaan lahaa inaan helo wadada bartamaha magaalada.

 11. Mirë mëngjesi, çfarë keni sot për mëngjes?

  Subax wanaagsan, maxaad haysaa quraacda maanta?

 12. Sot kemi salatë, mish lope, peshk dhe ushqim vegjetarian. Kafja dhe çaji janë të përfshira gjithashtu. Shijoni mëngjesin tuaj.

 13. Emigrant

  Muhaajir

 14. Nga jeni?

  Halkee ka timid?

 15. Unë kam lindur në Paris dhe jam zhvendosur këtu me familjen time.

  Waxaan ku dhashay baris waxaan halkaan la soo degay qoyskeyga.

 16. Cila ishte arsyeja juaj kryesore për tu zhvendosur këtu?

  Maxay ahayd sababta ugu weyn ee aad halkan ugu soo guurtay?

 17. Dikur kam punuar në një kompani ndërtimi por tani jam student.

  Waxaan ka shaqeyn jiray shirkad dhisme laakiin hada waxaan ahay arday.