Shqip

Soomaali

Trupi - Jirka

Be confident in yourself and boost your wellbeing

Organet e jashtme

Xubnaha dibadda

kokë

madaxa

flokë

timaha

syri

il

vesh

dheg

fytyrë

waji

hundë

san

mjekër

gar

buzët

bushimaha

gojë

afka

dhëmb

ilig

gjuhë

carrab

lëkurë

maqaar

qafë

qoor

krah

gacan

bërryl

suxul

dorë

gacan

gisht

far

thonjtë

ciddiyaha

gjiri

naas

muskujt

muruqyada

gju

jilib

këmbë

foot, leg

shpinë

dhabar

pjesa e poshtme e shpinës

dhabarka hoose

Organet e brendshme

Xubnaha gudaha

truri

maskax

fyt

cunaha

mushkëritë

sambab

mëlçi

beer

veshkat

kelli

zemër

wadne

gjak

dhiig

stomaku

calool

zorrë

caloosha

kockë

laf

 1. Organet e jashtme

  Xubnaha dibadda

 2. Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

  Waxaan sanka ka jabay anigoo barafleynaya, ma waxaad u maleyneysaa inaan u baahanahay qalliin?

 3. Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

  Xaqiiqdii waxaad ubaahantahay qalliin sanka ah.

 4. Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

  Waxaan rabaa inaan arko dhaqtarka indhaha.

 5. Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

  Aan iska hubiyo dhakhtarka indhaha

 6. A mund ta hapësh gojën?

  Afka ma kala qaadi kartaa?

 7. Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

  Hal ilig ayaa dalool leh waana in la buuxiyaa.

 8. Organet e brendshme

  Xubnaha gudaha

 9. Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

  Dawooyinkee ayaan qaataa si aan u daaweeyo cuna xanuun?

 10. Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

  Waxaan qori doonaa daawooyin si dhakhso leh.

 11. Çfarë është grupi juaj i gjakut?

  Waa maxay kooxda dhiiggaagu?

 12. Grupi im i gjakut është A +.

  Kooxda dhiiggaygu waa A +.