Shqip

Türkçe

Natyrë - Doğa

Davranışlarınızı değiştirerek çevreyi ve gezegenimizi koruyun

oborr

avlu

kopsht

bahçe

bar

çimen

lule

çiçek

guri

taş

gjethe

yaprak

pyll

orman

mal

dağ

liqe

göl

lum

nehir

det

deniz

vend

kara

hënë

ay

diell

güneş

qiell

gökyüzü

Moti

hava

gradë

derece

temperaturë

sıcaklık

lagështi

nem

nxehtë

sıcak

ngrohtë

ılık

ftohtë

soğuk

me diell

güneşli

rrëshqitje

kaygan

borë

kar

acar

don

re

bulut

shi

yağmur

mjegull

sis

erë

rüzgar

breshër

dolu

bubullimë

gök gürültüsü

stuhi

şimşek

Fatkeqësi natyrore

Doğal afetler

ortek

çığ

thatësirë

kuraklık

uragan

kasırga

përmbytje

sel

zjarr pyjor

orman yangını

tërmet

deprem

 1. Natyrë

  Doğa

 2. Çfarë natyre ka vendi juaj?

  Ülkenizin nasıl bir doğası var?

 3. Vendi im ka natyrën më të bukur në Evropë.

 4. A i morët lulet e mia?

 5. Po, unë mund të nuhas se ata ishin marrë të freskët nga oborri juaj.

 6. A e keni vizituar tashmë Zvicrën?

 7. Po, unë kam qenë në Alpe, pamja është e mahnitshme.

 8. Moti

 9. Si është moti sot?

 10. Është ditë me diell por nesër do jetë me re.

 11. A është dimri i ftohtë në Finlandë?

 12. Dimri është i ftohtë, i gjatë dhe i errët.

 13. Çfarë mendoni për ndryshimin e klimës?

 14. Epo, vitin e kaluar ishte vera më e nxehtë ndonjëherë, është shumë alarmante.

 15. Fatkeqësi natyrore

 16. A i keni parë lajmet? Italia është goditur nga një tërmet.

 17. Jo, nuk i kam parë. Një lajm i tmerrshëm, a ishte i fuqishëm?