Deutsch

Shqip

Haus - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Räume

Dhomat

Schlüssel

ҫelës

Tür

derë

Vorhaus

korridor

Boden

dysheme

Wohnzimmer

dhomë e ndenjës

Schlafzimmer

dhomë e fejtjes

Fernsehen

televizor

Teppich

qilim

Matratze

dyshek

Decke

batanije, mbulesë

sofa

divan

Bett

shtrat

Polster

jastëk

Regal

raft

Fenster

dritare

Vorhänge

perde

Dekoration

dekorim

Möbel

mobilje

Lampe

llambë

Badezimmer

banjo

Toilette

tualet

Spiegel

pasqyrë

Dusche

dush

Küche

Kuzhinë

Löffel

lugë

Gabel

pirun

Messer

thikë

Platte

pjatë

Becher

filxhanë

Wasserglas

gotë uji

Tisch

tavolinë

Esstisch

tavolinë e ngrënies

Stuhl

karrige

Flasche

shishe

Kühlschrank

frigorifer

Gefriertruhe

friz

Kaffeemaschine

makinë kafeje

Mikrowelle

mikrovalë

Waschbecken

lavaman

Wasserhahn

rubinet

Pfanne

tavë, tigan

Herd

stobë, shporet

Offen

furrë

Geschirrspühler

pjatalarëse

 1. Räume

  Dhomat

 2. Wie viele Zimmer/Räume sind in deinem Haus?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. Wir haben zwei Schlafzimmer, ein Wohnzimmer, eine Küche und einen Abstellraum im Freien.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Was für eine Wohnung brauchen Sie?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Ich brauche eine Dreizimmerwohnung mit einer großen Küche, einem Balkon, einem Badezimmer und einer Toilette.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Ich muss die Matratzen in meinem Zimmer wechseln. Wisst ihr wo ich kaufen kann?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Außerhalb der Stadt gibt es einen guten Laden. Lassen Sie mich Ihnen die Adresse aufschreiben.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Küche

  Kuzhinë

 9. Wie oft kochen Sie zu Hause?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Ich koche meistens am Wochenende, aber manchmal koche ich auch unter der Woche.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Müssen Sie etwas in der Küche reparieren?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Ja, die Küche muss repariert werden, weil sie alt ist.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Wo kann ich einen guten Esstisch für sechs kaufen?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Ich kenne einen guten Laden. Ich kann dich dahin bringen.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.