Dansk

Shqip

House - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Rooms

Dhomat

key

ҫelës

door

derë

hallway

korridor

floor

dysheme

living room

dhomë e ndenjës

bedroom

dhomë e fejtjes

television

televizor

carpet

qilim

mattres

dyshek

blanket

batanije, mbulesë

couch

divan

bed

shtrat

pillow

jastëk

shelf

raft

window

dritare

curtain

perde

decoration

dekorim

furniture

mobilje

lamp

llambë

bathroom

banjo

toilet

tualet

mirror

pasqyrë

shower

dush

Kitchen

Kuzhinë

spoon

lugë

fork

pirun

knife

thikë

plate

pjatë

cup

filxhanë

water glass

gotë uji

table

tavolinë

dining table

tavolinë e ngrënies

chair

karrige

bottle

shishe

fridge

frigorifer

freeze

friz

coffeemaker

makinë kafeje

microwave

mikrovalë

sink

lavaman

faucet

rubinet

pan

tavë, tigan

stove

stobë, shporet

oven

furrë

dishwasher

pjatalarëse

 1. Dhomat

 2. Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Kuzhinë

 9. Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.