Suomi

Shqip

Esittely - Prezantimi

Filloni ditën tuaj me besim dhe tregoni të tjerëve versionin më të mirë të vetes

Tervetuloa

Mirë se vini

kieli

gjuhë

ulkomaalainen

i huaj

turisti

turist

opiskelija

student

työntekija

punëtor

ihmiset

njerëz

syy

arsye

ystävä

shok

tyttöystävä

dashnore

poikaystävä

dashnor

liikkua

lëvizje

kaupunki

qytet

alueella

regjion

maa

shtet, vend

todistus

çertifikatë

alku

fillim

kulttuuri

kulturë

uskonto

fe

perinne

traditë

Terveisiä

Përshendetjet

Hei

Përshendetje, tung

Hyvää huomenta

Mirëmëngjes

Hyvää iltapäivää

Mirëdita

Hyvää iltaa

Mirëmbrëma

Hyvää yötä

Natën e mirë

Hyvästi

Mirëupafshim

Onnea

Paç fat, me fat

Kippis

Gëzuar

Onnittelut

Urime

Hyvää syntymäpäivää

Urime ditëlindjen

Hyvää joulua

Gëzuar krishtlindjet

Hyvää uutta vuotta

Urime viti i ri

Terveydeksi

Shëndet

Nähdän

Shihemi

Maahanmuuttaja

Emigrant

asiakirja

dokumetn

oleskelulupa

leje qëndrimi

väliaikainen

i përkohshëm

pysyvä

i përgjithshëm

kesto

kohëzgjatja

aikuinen

i rritur

kotouttaminen

integrim

kurssi

kurs

yhteisö

komunitet

 1. Tervetuloa

  Mirë se vini

 2. Mitä kuuluu?

  Përshendetje, si jeni?

 3. Hyvää, kiitos.

  Jam mirë, faleminderit.

 4. Mikä sinun nimesi on? = Minun nimeni on John.

  Si e keni emrin? = Unë quhem John.

 5. Kuinka vanha olet? = Olen 25-vuotias.

  Sa vjeçar jeni = Unë jam 25 vjeçar.

 6. Oletko ensimmäistä kertaa Suomessa? = Kyllä

  A është hera e parë në Finlandë? = Po është.

 7. Oli kiva tavata John. Nähdään pian.

  Ishte kënaqesi që u takuam John. Shihemi së shpejti.

 8. Terveisiä

  Përshendetjet

 9. Hyvää päivä, herra / rouva. Kuinka voin auttaa?

  Mirëdita, zotri / zinjë. Si mundem t'ju ndihmoj?

 10. Hyvää iltapäivää, haluaisin löytää tien keskustaan.

  Mirëdita, do të doja të gjeja rrugën për në qendër të qytetit.

 11. Hyvää huomenta, mitä teillä on aamiaiseksi tänään?

  Mirë mëngjesi, çfarë keni sot për mëngjes?

 12. Tänään meillä on salaattia, naudanlihaa, kalaa ja kasvisruokaa. Kahvi ja tee sisältyvät myös. Nauti aamiaisestasi.

  Sot kemi salatë, mish lope, peshk dhe ushqim vegjetarian. Kafja dhe çaji janë të përfshira gjithashtu. Shijoni mëngjesin tuaj.

 13. Maahanmuuttaja

  Emigrant

 14. Mistä olet kotoisin?

  Nga jeni?

 15. Olen syntynyt Pariisissa ja muutin tänne perheeni kanssa.

  Unë kam lindur në Paris dhe jam zhvendosur këtu me familjen time.

 16. Mikä oli tärkein syysi tänne muuttamiseen?

  Cila ishte arsyeja juaj kryesore për tu zhvendosur këtu?

 17. Aiemmin työskentelin rakennusyrityksessä, mutta nyt olen opiskelija.

  Dikur kam punuar në një kompani ndërtimi por tani jam student.