Suomi

Shqip

Perhe - Familja

Njerëzit më të rëndësishëm të jetës tuaj

äiti

nënë

isä

baba

vanhemmat

prindërit

tyttö

vajzë

poika

djalë

sisko

motër

veli

vëlla

kaksoset

binjakë

tytär

bijë

poika

bir

sisarukset

vëllezërit dhe motrat

isoäiti

gjyshja

isoisä

gjyshi

isovanhemmat

gjyshërit

veljentytär

mbesë

veljenpoika

nip

täti

hallë, teze

setä / eno

axhë, dajë

sukulainen

i afërm

serkku

kusheri

vaimo

grua

aviomies

burrë

morsian

nuse

käly

kunatë

lanko

dhëndër

 1. Perhe

  Familja

 2. A jetoni me familjen tuaj?

 3. Po, unë jetoj me prindërit dhe vëllain tim.

 4. Kuinka iso sinun perheesi on?

  Sa ësthë e madhe familja e juaj­?

 5. Minulla on vaimo ja kolme lasta.

  Unë kam gruan dhe tre fëmijë

 6. Sa vjeçe është gjyshja juaj?

 7. Ajo është 85 vjeç por është shumë e shëndetshme.

 8. A punon motra juaj për qeverinë?

 9. Po ajo e ben. Ajo është e punësuar në zyrën e imigracionit si përkthyese.