Suomi

Shqip

Talo - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Huoneet

Dhomat

avain

ҫelës

ovi

derë

eteinen

korridor

lattia

dysheme

olohuone

dhomë e ndenjës

makuuhuone

dhomë e fejtjes

televisio

televizor

matto

qilim

patja

dyshek

peitto

batanije, mbulesë

sohva

divan

sänky

shtrat

tyyny

jastëk

hylly

raft

ikkuna

dritare

verho

perde

sisustus

dekorim

kalusteet

mobilje

lamppu

llambë

kylpyhuone

banjo

vessa

tualet

peili

pasqyrë

suihku

dush

Keittiö

Kuzhinë

lusikka

lugë

haarukka

pirun

veitsi

thikë

lautanen

pjatë

kuppi

filxhanë

vesilasi

gotë uji

pöytä

tavolinë

ruokapöytä

tavolinë e ngrënies

tuoli

karrige

pullo

shishe

jääkaappi

frigorifer

pakastin

friz

kahvinkeitin

makinë kafeje

mikroaaltouuni

mikrovalë

allas

lavaman

vesihana

rubinet

pannu

tavë, tigan

liesi

stobë, shporet

uuni

furrë

astianpesukone

pjatalarëse

 1. Huoneet

  Dhomat

 2. Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Millaisen asunnon tarvitset?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Tarvitsen 3 makuuhuoneen huoneiston, jossa iso keittiö, parveke, kylpyhuone ja wc.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Keittiö

  Kuzhinë

 9. Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Pitääkö sinun korjata jotain keittiössä?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Kyllä, minun on korjatava se, koska se on vanha.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.