Suomi

Shqip

Luonto - Natyrë

Mbroni mjedisin dhe planetin tonë duke ndryshuar sjelljen tuaj

piha

oborr

puutarha

kopsht

ruoho

bar

kukka

lule

kivi

guri

lehti

gjethe

metsä

pyll

vuori

mal

järvi

liqe

joki

lum

meri

det

maa

vend

kuu

hënë

aurinko

diell

taivas

qiell

Sää

Moti

astetta

gradë

lämpötila

temperaturë

kosteus

lagështi

kuuma

nxehtë

lämmin

ngrohtë

kylmä

ftohtë

aurinkoinen

me diell

liukas

rrëshqitje

lumi

borë

pakkanen

acar

pilvi

re

sade

shi

sumu

mjegull

tuuli

erë

rakeet

breshër

ukkonen

bubullimë

myrsky

stuhi

Luonnonkatastrofit

Fatkeqësi natyrore

lumivyöry

ortek

kuivuus

thatësirë

hurrikaani

uragan

tulva

përmbytje

metsäpalo

zjarr pyjor

maanjäristys

tërmet

 1. Luonto

  Natyrë

 2. Çfarë natyre ka vendi juaj?

 3. Vendi im ka natyrën më të bukur në Evropë.

 4. A i morët lulet e mia?

 5. Po, unë mund të nuhas se ata ishin marrë të freskët nga oborri juaj.

 6. A e keni vizituar tashmë Zvicrën?

 7. Po, unë kam qenë në Alpe, pamja është e mahnitshme.

 8. Sää

  Moti

 9. Millainen sää on tänään?

  Si është moti sot?

 10. On aurinkoinen päivä, mutta huomenna on pilvistä.

  Është ditë me diell por nesër do jetë me re.

 11. Onko talvi kylmä Suomessa?

  A është dimri i ftohtë në Finlandë?

 12. Talvi on kylmä, pitkä ja pimeä.

  Dimri është i ftohtë, i gjatë dhe i errët.

 13. Çfarë mendoni për ndryshimin e klimës?

 14. Epo, vitin e kaluar ishte vera më e nxehtë ndonjëherë, është shumë alarmante.

 15. Luonnonkatastrofit

  Fatkeqësi natyrore

 16. A i keni parë lajmet? Italia është goditur nga një tërmet.

 17. Jo, nuk i kam parë. Një lajm i tmerrshëm, a ishte i fuqishëm?