Suomi

Shqip

Matkustaa - Udhëtim

Shijoni udhëtimin tuaj dhe bëjeni atë të paharrueshëm

bussi

autobus

bussi

tren

lentokone

aeroplan

vene

varkë

risteily

lundrim

pyörä

biciklete

moottoripyörä

motoçikletë

asema

stacion

lentoasema

aeroport

satama

port, liman

lippu

tiketë

lento

fluturim

lähtevät

nisjet

saapuvat

ardhjet

ulos

dalje

kartta

hartë

aikataulu

orarë

vakuutus

sigurim

Matkailu

Turizëm

vierailla

vizitë

opastus

informacion

opas

cicëron, guidë

matkakortti

kartë udhëtimi

matkatoimisto

agjencion udhëtimi

puisto

park

ranta

plazh

keskusta

qendër

kiertoajelu

vizitë përreth

museo

muze

vanha kaupunki

qytet i vjetër

Auto

Veturë

autopalvelu

shërbim veturash

korjaus

riparim

ajoneuvo

makinë

levy

targë

tarkastus

kontroll teknik

autokoulu

autoshkollë

ajokortti

patent shoferi

istuin

ulëse

turvavyö

rryp i sigurisë

turvaistuin

ulëse për femijë

jarrut

frenat

varoitus

paralajmërim

liikennevalo

semaforë

 1. Matka

  Udhëtim

 2. Kuinka usein matkustat?

  Sa shpesh udhëtoni?

 3. Yleensä kerran vuodessa lomalle.

  Zakonisht një herë në vit për pushime.

 4. Çfarë lloj transporti preferoni më shumë?

 5. Sinqerisht preferoj trenin.

 6. Unë duhet të marr nënën time në aeroport, ku mund ta gjej seksionin e mbërritjeve?

 7. Seksioni i mbërritjeve është i vendosur në sallën 3.

 8. Matkailu

  Turizëm

 9. Tiedätkö, kuinka paljon maksaa bussilippu lentokentälle?

  A e dini se sa kushton bileta e autobusit për në aeroport?

 10. Bussilippu lentokentälle maksaa 5 euroa.

  Një biletë autobusi në aeroport kushton 5 euro.

 11. Oletko täällä liike- tai lomamatkalla?

  A jeni këtu për biznes apo pushime?

 12. Tällä kertaa olen työmatkalla.

  Kësaj here jam në udhëtim për biznes.

 13. Auto

  Veturë

 14. Kam pasur një aksident, duhet të riparoj makinën time.

 15. A keni një sigurim makine?

 16. A keni leje drejtimi?

 17. Po unë kam marrë lejen e drejtimit 5 vjet më parë.