Suomi

Shqip

Ravintola - Restorant

Vendi ku ushqimi i bashkon njerëzit për të kaluar kohë cilësore

aamiainen

mëngjes

lounas

drekë

illallinen

darkë

ruokalista

meny

alkuruoka

startues

pääruoka

ushqimi kryesor

jälkiruoka

ëmbëlsirë

kastike

salcë

mausteet

erëza

pöytävaraus

rezervimi i tavolinës

asiakas

klient

tarjoilija

kamarier

ravintolapäällikkö

menaxher restoranti

yökerho

klub nate

Pizzeria

Piceri

ananas

ananas

chili

djegës

herkkusieni

kërpudha

katkarapu

karkaleca

kinkku

proshutë

oliivi

vaj ulliri

paprika

piper i kuq

pekoni

proshutë

tonnikala

ton, peshk tuna

 1. Ravintola

  Restorant

 2. Onko teillä vapaata pöytää? Haluaisin tehdä varauksen kahdelle.

  A keni tavolinë të lirë? Do të doja të beja një rezervim pë dy.

 3. Më lejoni të kontrolloj në sistem. Po, ne kemi një për ju.

 4. Voisinko saada ruokalistan, kiitos?

  Mund të më jepni menunë, ju lutem?

 5. Ole hyvä. Meillä on ruokalista myös englanniksi.

  Sigurisht, ne gjithashtu kemi menunë në anglisht.

 6. Mitä haluaisit pääruoaksi?

  Çfarë dëshironi në ushqimin kryesor?

 7. Otan pihvin.

  Unë do të marr një biftek me mish lope.

 8. Pizzeria

  Piceri

 9. Millaisen pizzan haluaisit tilata?

  Çfarë lloj pize dëshironi të porosisni?

 10. Unë do nr.5 në menu dhe shtoni disa djathë më shumë.

 11. Deshironi diçka tjeter?

 12. Jo faleminderit. A mund ta kam faturën, ju lutem?