Français

Shqip

Nature - Natyrë

Mbroni mjedisin dhe planetin tonë duke ndryshuar sjelljen tuaj

Hide Image

yard

oborr

garden

kopsht

grass

bar

flower

lule

stone

guri

leaf

gjethe

forest

pyll

mountain

mal

lake

liqe

river

lum

sea

det

land

vend

moon

hënë

sun

diell

sky

qiell

Weather

Moti

degrees

gradë

temperature

temperaturë

moisture

lagështi

hot

nxehtë

warm

ngrohtë

cold

ftohtë

sunny

me diell

slippery

rrëshqitje

snow

borë

frost

acar

cloud

re

rain

shi

fog

mjegull

wind

erë

hail

breshër

thunder

bubullimë

storm

stuhi

Natural disasters

Fatkeqësi natyrore

avalanche

ortek

drought

thatësirë

hurricane

uragan

flood

përmbytje

forest fire

zjarr pyjor

earthquake

tërmet

 1. Natyrë

 2. Çfarë natyre ka vendi juaj?

 3. Vendi im ka natyrën më të bukur në Evropë.

 4. A i morët lulet e mia?

 5. Po, unë mund të nuhas se ata ishin marrë të freskët nga oborri juaj.

 6. A e keni vizituar tashmë Zvicrën?

 7. Po, unë kam qenë në Alpe, pamja është e mahnitshme.

 8. Moti

 9. Si është moti sot?

 10. Është ditë me diell por nesër do jetë me re.

 11. A është dimri i ftohtë në Finlandë?

 12. Dimri është i ftohtë, i gjatë dhe i errët.

 13. Çfarë mendoni për ndryshimin e klimës?

 14. Epo, vitin e kaluar ishte vera më e nxehtë ndonjëherë, është shumë alarmante.

 15. Fatkeqësi natyrore

 16. A i keni parë lajmet? Italia është goditur nga një tërmet.

 17. Jo, nuk i kam parë. Një lajm i tmerrshëm, a ishte i fuqishëm?


© 2022 DM words