हिन्दी

Shqip

परिवार - Familja

Njerëzit më të rëndësishëm të jetës tuaj

माता

nënë

पिता

baba

माता-पिता

prindërit

लड़की

vajzë

लड़का

djalë

बहन

motër

भाई

vëlla

जुडवा

binjakë

बेटी

bijë

बेटा

bir

सहोदर

vëllezërit dhe motrat

दादी

gjyshja

दादा

gjyshi

दादा दादी

gjyshërit

भांजी

mbesë

भतीजा

nip

चाची

hallë, teze

चाचा

axhë, dajë

संबंधी

i afërm

चचेरा भाई

kusheri

पत्नी

grua

पति

burrë

दुल्हन

nuse

भाभी

kunatë

देवर

dhëndër

 1. परिवार

  Familja

 2. क्या आप अपने परिवार के साथ रहते हैं?

  A jetoni me familjen tuaj?

 3. हां, मैं अपने माता पिता और भाई के साथ रहता हूं।

  Po, unë jetoj me prindërit dhe vëllain tim.

 4. आपका परिवार कितना बड़ा है?

  Sa ësthë e madhe familja e juaj­?

 5. मेरी एक पत्नी और तीन बच्चे हैं।

  Unë kam gruan dhe tre fëmijë

 6. आपकी दादी की उम्र क्या है?

  Sa vjeçe është gjyshja juaj?

 7. वह 85 साल की है लेकिन वह बहुत स्वस्थ है।

  Ajo është 85 vjeç por është shumë e shëndetshme.

 8. क्या आपकी बहन सरकार के लिए काम कर रही है?

  A punon motra juaj për qeverinë?

 9. हाँ, वह करती है। वह आव्रजन कार्यालय द्वारा एक अनुवादक के रूप में कार्यरत है।

  Po ajo e ben. Ajo është e punësuar në zyrën e imigracionit si përkthyese.