Italiano

Shqip

Corpo - Trupi

Jeni të sigurt në vetvete dhe rritni mirëqenien tuaj

Organi esterni

Organet e jashtme

testa

kokë

capelli

flokë

occhio

syri

orecchio

vesh

faccia

fytyrë

naso

hundë

barba

mjekër

labbra

buzët

bocca

gojë

dente

dhëmb

lingua

gjuhë

pelle

lëkurë

collo

qafë

braccio

krah

gomito

bërryl

mano

dorë

dito

gisht

unghie

thonjtë

seno

gjiri

muscoli

muskujt

ginocchio

gju

piede, gamba

këmbë

schiena

shpinë

zona lombare

pjesa e poshtme e shpinës

Organi interni

Organet e brendshme

cervello

truri

gola

fyt

polmone

mushkëritë

fegato

mëlçi

reni

veshkat

cuore

zemër

sangue

gjak

stomaco

stomaku

intestino

zorrë

osso

kockë

 1. Organet e jashtme

 2. Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

 3. Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

 4. Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

 5. Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

 6. A mund ta hapësh gojën?

 7. Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

 8. Organet e brendshme

 9. Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

 10. Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

 11. Çfarë është grupi juaj i gjakut?

 12. Grupi im i gjakut është A +.