Nederlands

Shqip

Huis - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Kamers

Dhomat

sleutel

ҫelës

deur

derë

gang

korridor

vloer

dysheme

woonkamer

dhomë e ndenjës

slaapkamer

dhomë e fejtjes

televisie

televizor

tapijt

qilim

matras

dyshek

deken

batanije, mbulesë

bank

divan

bed

shtrat

kussen

jastëk

plank

raft

raam

dritare

gordijn

perde

decoratie

dekorim

meubels

mobilje

lamp

llambë

badkamer

banjo

toilet

tualet

spiegel

pasqyrë

douche

dush

Keuken

Kuzhinë

lepel

lugë

vork

pirun

mes

thikë

bord

pjatë

beker

filxhanë

waterglas

gotë uji

tafel

tavolinë

eettafel

tavolinë e ngrënies

stoel

karrige

fles

shishe

koelkast

frigorifer

vriezen

friz

koffiezetapparaat

makinë kafeje

magnetron

mikrovalë

gootsteen

lavaman

kraan

rubinet

pan

tavë, tigan

fornuis

stobë, shporet

oven

furrë

vaatwasser

pjatalarëse

 1. Kamers

  Dhomat

 2. Hoeveel kamers zijn er in jouw huis?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. We hebben twee slaapkamers, een woonkamer, een keuken en een berging buiten.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Wat voor appartement heb je nodig?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Ik heb een driekamerappartement nodig met een grote keuken, een balkon, een badkamer en een toilet.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Ik moet de matrassen in mijn kamer vervangen. Weet u waar ik die kan kopen?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Er is een goede winkel buiten de stad. Ik zal je het adres geven.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Keuken

  Kuzhinë

 9. Hoe vaak kook je thuis?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Ik kook meestal in het weekend, maar er zijn ook momenten dat ik doordeweeks kook.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Moet je iets repareren in de keuken?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Ja, de keuken moet gerepareerd worden want hij is oud.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Waar kan ik een goede eettafel voor zes kopen?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Ik weet een goede winkel. Ik kan je erheen brengen.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.