Norsk

Shqip

Hus - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Rom

Dhomat

nøkkel

ҫelës

dør

derë

gangen

korridor

gulv

dysheme

stue

dhomë e ndenjës

soverom

dhomë e fejtjes

fjernsyn

televizor

teppe

qilim

matriser

dyshek

teppe

batanije, mbulesë

sofa

divan

seng

shtrat

pute

jastëk

hylle

raft

vindu

dritare

gardin

perde

dekorasjon

dekorim

møbler

mobilje

lampe

llambë

baderom

banjo

toalett

tualet

speil

pasqyrë

dusj

dush

Kjøkken

Kuzhinë

skje

lugë

gaffel

pirun

kniv

thikë

tallerken

pjatë

kopp

filxhanë

vannglass

gotë uji

bord

tavolinë

spisebord

tavolinë e ngrënies

stol

karrige

flaske

shishe

kjøleskap

frigorifer

fryse

friz

kaffetrakter

makinë kafeje

mikrobølgeovn

mikrovalë

synke

lavaman

kran

rubinet

panne

tavë, tigan

komfyr

stobë, shporet

stekeovn

furrë

oppvaskmaskin

pjatalarëse

 1. Rom

  Dhomat

 2. Hvor mange rom er det i huset ditt?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. Vi har to soverom, stue, kjøkken og bod utenfor.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Hva slags leilighet trenger du?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Jeg trenger en tre-roms leilighet med et stort kjøkken, en balkong, et bad og et toalett.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Jeg må skifte madrass på rommet mitt. Vet du hvor jeg kan kjøpe?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Det er en god butikk utenfor byen. La meg skrive adressen til deg.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Kjøkken

  Kuzhinë

 9. Hvor ofte lager du mat hjemme?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Jeg lager mest i helgene, men det er tider jeg lager i løpet av uken også.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Trenger du å reparere noe på kjøkkenet?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Ja, kjøkkenet må repareres fordi det er gammelt.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Hvor kan jeg kjøpe et godt spisebord til seks?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Jeg kjenner en god butikk. Jeg kan ta deg dit.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.