Norsk

Shqip

Natur - Natyrë

Mbroni mjedisin dhe planetin tonë duke ndryshuar sjelljen tuaj

hage

oborr

hage

kopsht

gress

bar

blomst

lule

stein

guri

blad

gjethe

skog

pyll

fjell

mal

innsjø

liqe

elv

lum

hav

det

land

vend

måne

hënë

sol

diell

himmel

qiell

Vær

Moti

grader

gradë

temperatur

temperaturë

fuktighet

lagështi

varmt

nxehtë

varm

ngrohtë

kald

ftohtë

solfylt

me diell

glatt

rrëshqitje

snø

borë

frost

acar

sky

re

regn

shi

tåke

mjegull

vind

erë

hagl

breshër

torden

bubullimë

storm

stuhi

Naturkatastrofer

Fatkeqësi natyrore

snøskred

ortek

tørke

thatësirë

orkan

uragan

oversvømmelse

përmbytje

skogbrann

zjarr pyjor

jordskjelv

tërmet

 1. Natur

  Natyrë

 2. Hva slags natur har landet ditt?

  Çfarë natyre ka vendi juaj?

 3. Landet mitt har Europas vakreste natur.

  Vendi im ka natyrën më të bukur në Evropë.

 4. Fikk du blomstene mine?

  A i morët lulet e mia?

 5. Ja, jeg kjente at de ble friske fra hagen din.

  Po, unë mund të nuhas se ata ishin marrë të freskët nga oborri juaj.

 6. Har du allerede besøkt Sveits?

  A e keni vizituar tashmë Zvicrën?

 7. Ja, jeg har vært i Alpene, utsikten er fantastisk.

  Po, unë kam qenë në Alpe, pamja është e mahnitshme.

 8. Vær

  Moti

 9. Hvordan er været i dag?

  Si është moti sot?

 10. Det er solskinnsdag, men i morgen kommer det overskyet.

  Është ditë me diell por nesër do jetë me re.

 11. Er vinterkulde i Finland?

  A është dimri i ftohtë në Finlandë?

 12. Vinteren er kald, lang og mørk.

  Dimri është i ftohtë, i gjatë dhe i errët.

 13. Hva synes du om klimaendringene?

  Çfarë mendoni për ndryshimin e klimës?

 14. I fjor var det den varmeste sommeren noensinne, det er veldig alarmerende.

  Epo, vitin e kaluar ishte vera më e nxehtë ndonjëherë, është shumë alarmante.

 15. Naturkatastrofer

  Fatkeqësi natyrore

 16. Har du sett nyhetene? Italia har blitt rammet av et jordskjelv.

  A i keni parë lajmet? Italia është goditur nga një tërmet.

 17. Nei, det har jeg ikke gjort. Forferdelig nyheter, var det kraftig?

  Jo, nuk i kam parë. Një lajm i tmerrshëm, a ishte i fuqishëm?