Română

Shqip

Introducere - Prezantimi

Filloni ditën tuaj me besim dhe tregoni të tjerëve versionin më të mirë të vetes

bun venit

Mirë se vini

limbă

gjuhë

străin

i huaj

turist

turist

student

student

muncitor

punëtor

oameni

njerëz

motiv

arsye

prieten

shok

prietenă

dashnore

prieten

dashnor

mutare

lëvizje

oraș

qytet

regiune

regjion

țară

shtet, vend

certificat

çertifikatë

început

fillim

cultură

kulturë

religie

fe

tradiție

traditë

salutări

Përshendetjet

salut

Përshendetje, tung

bună dimineața

Mirëmëngjes

bună ziua

Mirëdita

bună seara

Mirëmbrëma

noapte bună

Natën e mirë

la revedere

Mirëupafshim

noroc

Paç fat, me fat

mulțumesc

Gëzuar

felicitări

Urime

la mulți ani

Urime ditëlindjen

crăciun fericit

Gëzuar krishtlindjet

un an nou fericit

Urime viti i ri

sănătate

Shëndet

ne mai vedem

Shihemi

imigrant

Emigrant

document

dokumetn

permis de rezidență

leje qëndrimi

temporar

i përkohshëm

permanent

i përgjithshëm

durată

kohëzgjatja

adult

i rritur

integrare

integrim

curs

kurs

comunitate

komunitet

 1. Bun venit

  Mirë se vini

 2. Bună, ce mai faci?

  Përshendetje, si jeni?

 3. Sunt bine , mulțumesc.

  Jam mirë, faleminderit.

 4. Cum te cheamă? = Mă cheamă John.

  Si e keni emrin? = Unë quhem John.

 5. Câți ani ai? = Am 25 de ani.

  Sa vjeçar jeni = Unë jam 25 vjeçar.

 6. Ești pentru prima dată în Finlanda ? = Da, așa este.

  A është hera e parë në Finlandë? = Po është.

 7. Mi-a făcut plăcere să te cunosc ,John. Ne revedem curând.

  Ishte kënaqesi që u takuam John. Shihemi së shpejti.

 8. Salutări

  Përshendetjet

 9. Bună ziua domnule/doamnă. Cum vă pot ajuta?

  Mirëdita, zotri / zinjë. Si mundem t'ju ndihmoj?

 10. Bună ziua, aș dori sa găsesc drumul spre centrul orașului.

  Mirëdita, do të doja të gjeja rrugën për në qendër të qytetit.

 11. Bună dimineața, ce aveți astăzi la micul dejun?

  Mirë mëngjesi, çfarë keni sot për mëngjes?

 12. Astăzi avem salată, vită, pește și mâncare vegană. Cafeaua și ceaiul sunt de asemenea incluse. Bucurați-vă de micul dejun.

  Sot kemi salatë, mish lope, peshk dhe ushqim vegjetarian. Kafja dhe çaji janë të përfshira gjithashtu. Shijoni mëngjesin tuaj.

 13. Imigrant

  Emigrant

 14. De unde ești?

  Nga jeni?

 15. M-am născut în Paris și m-am mutat aici cu familia mea.

  Unë kam lindur në Paris dhe jam zhvendosur këtu me familjen time.

 16. Care este principalul motiv pentru care te-ai mutat aici?

  Cila ishte arsyeja juaj kryesore për tu zhvendosur këtu?

 17. Obișnuiam sa lucrez într-o companie de construcții ,dar acum sunt student.

  Dikur kam punuar në një kompani ndërtimi por tani jam student.