Pусский

Shqip

Дом - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Комнаты

Dhomat

ключ

ҫelës

дверь

derë

коридор, прихожая

korridor

пол; этаж

dysheme

зал, гостиная

dhomë e ndenjës

спальня

dhomë e fejtjes

телевизор

televizor

ковёр

qilim

матраc

dyshek

одеяло

batanije, mbulesë

диван, кушетка

divan

кровать

shtrat

подушка

jastëk

полка

raft

окно

dritare

штора, занавес

perde

декорации

dekorim

мебель

mobilje

лампа, светильник

llambë

ванная комната, ванная

banjo

туалет

tualet

зеркало

pasqyrë

душ

dush

Кухня

Kuzhinë

ложка

lugë

вилка

pirun

нож

thikë

тарелка

pjatë

чашка

filxhanë

стакан для воды

gotë uji

стол

tavolinë

обеденный стол

tavolinë e ngrënies

кресло, стул

karrige

бутылка

shishe

холодильник

frigorifer

замораживать

friz

кофеварка

makinë kafeje

микроволновка

mikrovalë

раковина, умывальник

lavaman

кран

rubinet

сковорода

tavë, tigan

плита

stobë, shporet

духовка

furrë

посудомойка

pjatalarëse

 1. Комнаты

  Dhomat

 2. Сколько комнат в твоем доме?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. У нас две спальни, гостиная, кухня и снаружи кладовка.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Какая квартира тебе нужна?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Мне надо трехкомнатную квартиру с большой кухней, балконом, ванной и туалетом.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Мне надо заменить матрас в моей комнате. Ты не знаешь, где я могу его купить?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. За городом есть хороший магазин. Сейчас напишу тебе адрес.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Кухня

  Kuzhinë

 9. Как часто ты готовишь дома?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Я обычно готовлю по выходных, но иногда готовлю и в будние дни.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Тебе надо что-то починить на кухне?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Да, кухню надо отремонтировать, так как она старая.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Где я могу купить хороший обеденный стол для шестерых?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Я знаю хороший магазин. Могу отвезти тебя туда.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.