Svenska

Shqip

Hus - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Hide Image

Rum

Dhomat

nyckel

ҫelës

dörr

derë

hall

korridor

golv

dysheme

vardagsrum

dhomë e ndenjës

sovrum

dhomë e fejtjes

TV

televizor

matta

qilim

madrass

dyshek

filt

batanije, mbulesë

soffa

divan

säng

shtrat

kudde

jastëk

hylla

raft

fönster

dritare

gradin

perde

dekoration

dekorim

möbel

mobilje

lampa

llambë

badrum

banjo

toalett

tualet

spegel

pasqyrë

dusch

dush

kök

Kuzhinë

sked

lugë

gaffel

pirun

kniv

thikë

tallrik

pjatë

kopp

filxhanë

glas

gotë uji

bord

tavolinë

matbord

tavolinë e ngrënies

stol

karrige

flaska

shishe

kylskåp

frigorifer

frys

friz

faffebryggare

makinë kafeje

mikrovågsugn

mikrovalë

handfat

lavaman

kran

rubinet

stekpanna

tavë, tigan

spis

stobë, shporet

ugn

furrë

diskmaskin

pjatalarëse

 1. Rum

  Dhomat

 2. Hur många rum har ditt hus?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. Vi har två sovrum, ett vardagsrum, ett kök och ett förråd på utsidan.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Vilken typ av lägenhet behöver du?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Jag behöver en lägenhet med tre sovrum och ett stort kök, en balkong, ett badrum och en toalett.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Jag måste byta madrass i mitt rum. Vet du var jag kan köpa en?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Det finns en bra affär utanför stan. Jag kan skriva ner adressen till dig.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Kök

  Kuzhinë

 9. Hur ofta lagar du mat hemma?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Jag lagar mest på helgerna, men ibland lagar jag mat på vardagar också.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Behöver du fixa något i köket?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Ja, köket måste fixas eftersom det är gammalt.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Var kan jag köpa ett bra matbord för sex personer?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. Jag vet en bra affär. Jag kan ta dig dit.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.


© 2022 DM words