Svenska

Shqip

Sport - Sport

Inkurajoni veten të bëni aktivitete dhe të jeni në gjendje të mirë

Hide Image

fält

fushë (sport)

hall

sallë

boll

top

spelare

lojtar

tränare

trajner

domare

arbitër

lag

ekip

match

ndeshje

träningar

ushtrimet

tävling

garë

vinnare

fitues

förlorare

humbës

resultat

rezultat

final

finale

fotboll

futboll

basketboll

basketboll

simma

not

friidrott

atletikë

pass

pasim

hörna

gjuatje nga këndi

frispark

gjuatje e lirë

straff

penalti, ndëshkim

målvakt

portier

paus

pushim

deltagare

pjesëmarrësit

 1. Sport

  Sport

 2. Vilken typ av sport tränar du?

  Çfarë lloj sportesh praktikoni?

 3. Jag brukade spela fotboll, men jag har haft en knäskada.

  Unë kam luajtur futboll por kam pasur një dëmtim në gju.

 4. Vilken tid är matchen ikväll?

  Në çfarë orë është ndeshja sonte?

 5. Matchen börjar kl 20.

  Ndeshja fillon në orën 8 të mbremjës.

 6. Hur många spelare har ett lag?

  Sa lojtarë ka një skuadër?

 7. Ett fotbollslag har 11 spelare, medan ett basketlag har 12 spelare.

  Një ekip futbolli ka 11 lojtarë ndërsa një ekip basketbolli ka 12 lojtarë.

 8. Jag vill anmäla mina barn till simning. Var kan jag hitta en simhall?

  Unë do të doja të regjistroja fëmijët e mi në një qendër noti, ku mund ta gjej një?

 9. Du bör kolla stadens hemsida för mer information.

  Ju duhet të kontrolloni faqen e internetit të qytetit për më shumë informacion.