Svenska

Shqip

Restaurang - Restorant

Vendi ku ushqimi i bashkon njerëzit për të kaluar kohë cilësore

frukost

mëngjes

lunch

drekë

middag

darkë

meny

meny

förrätt

startues

huvudrätt

ushqimi kryesor

efterrätt

ëmbëlsirë

sås

salcë

kryddor

erëza

bordsbokning

rezervimi i tavolinës

klient

klient

servitör

kamarier

restaurangchef

menaxher restoranti

nattklubb

klub nate

pizzeria

Piceri

ananas

ananas

chili

djegës

svamp

kërpudha

räka

karkaleca

skinka

proshutë

olivolja

vaj ulliri

paprika

piper i kuq

bacon

proshutë

tonfisk

ton, peshk tuna

 1. Restaurang

  Restorant

 2. Har du ett bord ledigt? Jag skulle vilja boka bord för två.

  A keni tavolinë të lirë? Do të doja të beja një rezervim pë dy.

 3. Låt mig kolla i systemet. Ja, vi har ett bord till dig.

  Më lejoni të kontrolloj në sistem. Po, ne kemi një për ju.

 4. Kan ni ge mig menyn?

  Mund të më jepni menunë, ju lutem?

 5. Visst, vi har också menyn på engelska.

  Sigurisht, ne gjithashtu kemi menunë në anglisht.

 6. Vad vill ni ha till huvudrätten?

  Çfarë dëshironi në ushqimin kryesor?

 7. Jag tar en biff.

  Unë do të marr një biftek me mish lope.

 8. Pizzeria

  Piceri

 9. Vilken typ av pizza vill du beställa?

  Çfarë lloj pize dëshironi të porosisni?

 10. Jag tar nr 5 på menyn och vill lägga till extra ost.

  Unë do nr.5 në menu dhe shtoni disa djathë më shumë.

 11. Vill ni ha något annat?

  Deshironi diçka tjeter?

 12. Nej tack. Kan jag få notan?

  Jo faleminderit. A mund ta kam faturën, ju lutem?