Soomaali

Shqip

Jirka - Trupi

Jeni të sigurt në vetvete dhe rritni mirëqenien tuaj

Xubnaha dibadda

Organet e jashtme

madaxa

kokë

timaha

flokë

il

syri

dheg

vesh

waji

fytyrë

san

hundë

gar

mjekër

bushimaha

buzët

afka

gojë

ilig

dhëmb

carrab

gjuhë

maqaar

lëkurë

qoor

qafë

gacan

krah

suxul

bërryl

gacan

dorë

far

gisht

ciddiyaha

thonjtë

naas

gjiri

muruqyada

muskujt

jilib

gju

foot, leg

këmbë

dhabar

shpinë

dhabarka hoose

pjesa e poshtme e shpinës

Xubnaha gudaha

Organet e brendshme

maskax

truri

cunaha

fyt

sambab

mushkëritë

beer

mëlçi

kelli

veshkat

wadne

zemër

dhiig

gjak

calool

stomaku

caloosha

zorrë

laf

kockë

 1. Xubnaha dibadda

  Organet e jashtme

 2. Waxaan sanka ka jabay anigoo barafleynaya, ma waxaad u maleyneysaa inaan u baahanahay qalliin?

  Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

 3. Xaqiiqdii waxaad ubaahantahay qalliin sanka ah.

  Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

 4. Waxaan rabaa inaan arko dhaqtarka indhaha.

  Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

 5. Aan iska hubiyo dhakhtarka indhaha

  Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

 6. Afka ma kala qaadi kartaa?

  A mund ta hapësh gojën?

 7. Hal ilig ayaa dalool leh waana in la buuxiyaa.

  Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

 8. Xubnaha gudaha

  Organet e brendshme

 9. Dawooyinkee ayaan qaataa si aan u daaweeyo cuna xanuun?

  Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

 10. Waxaan qori doonaa daawooyin si dhakhso leh.

  Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

 11. Waa maxay kooxda dhiiggaagu?

  Çfarë është grupi juaj i gjakut?

 12. Kooxda dhiiggaygu waa A +.

  Grupi im i gjakut është A +.