Soomaali

Shqip

Dharka - Veshje

Gjërat që ju pëlqejn të vishni dhe të ndrroni çdo ditë

Dhar

veshje

shaati

këmishë

funaanad

maicë

funaanad naageed

bluzë

rajabeeto

sytjena

koofiyad

kapelë

jaakad

xhaketë

suud

kostum

jiinis

xhinse

surwaalo

pantollona

nigisyo

brekë

goonno

fund

gaagaaban

Pantallona të shkurtra

suun

rryp

iskaalsho

qorapë

kabo

këpucë

qamaar

shall

muraayadaha indhaha

syze

muraayadaha indhaha

syze dielli

dharka hurdada

pizhamë

bac baag ah

qese plastike

 1. dhar

  Veshjet

 2. Sideen kuu caawin karaa?

  Si mund t'ju ndihmoj?

 3. Waxaan raadinayaa dhar dhaxmeed ah

  Unë jam duke kërkuar për rrobat e dimrit.

 4. Cabir intee leeg ayaad isticmaashaa?

  Çfarë madhësie përdorni?

 5. Caadi ahaan waxaan isticmaalaa cabirka M. Waxaan isku dayi doonaa midka midabka cad leh.

  Zakonisht përdor madhësinë M. Do ta provoj atë me ngjyrë të bardhë.

 6. Ma iibsatay shaati cusub?

  A keni blerë një këmishë të re?

 7. Maya ma iibsanin, waxaan u helay dhalashadeyda sanadkii hore.

  Jo nuk e bleva, e mora për ditëlindjen time vitin e kaluar.