Soomaali

Shqip

Qalab - Mjetet

Vegla thelbësore që ju nevojiten për punën tuaj

sanduuqa

kuti për vegla

faaska

sëpatë

kiyaawo

çelës

kareeto

qerre, kolicë

qalabka gacanta

qerre, kolicë

magaabay

prerëse

koolo

ngjitës

mitir

metër

biin

gozhdë

tiirar

pincë, dana

mashiinka daloolinta

makinë shpuese

kaashawiito

vidhë

kiyaawe

kaçavidë

maqas

gërshërë

toosh

llambë

kursi dheer

stol. bankë

buut

çizme

fargeeto

grabujë

equipment

pajisje

qalabka korontada

mjete elektrike

 1. Qalab

  Mjetet

 2. Ma iibisaa qalabka dhismaha?

  A shitni mjete për ndërtim?

 3. Haa, waxaan haysannaa dhammaan noocyada qalabka dabaqa labaad.

  Po, ne i kemi të gjitha llojet e mjeteve në katin e dytë.

 4. Qalab noocee ah ayaad u baahan tahay?

  Çfarë lloj vegla pune ju nevojiten?

 5. Waxaan u baahanahay kiyaawe iyo dubbe.

  Kam nevojë për një kaçavidë dhe një çekiç.

 6. Ma haysaa TV-ga cusub ee shaashadda weyn leh?

  A keni televizorin më të ri me ekranin e madh?

 7. Wali, waxay imanayaan dukaamada usbuuca soo socda.

  Jo akoma, ata do të vijnë në dyqane javën e ardhshme.