Türkçe

Shqip

Ev - Shtëpi

Vendi ku kaloni kohën tuaj më të çmuar

Odalar

Dhomat

anahtar

ҫelës

kapı

derë

koridor

korridor

kat

dysheme

oturma odası

dhomë e ndenjës

yatak odası

dhomë e fejtjes

televizyon

televizor

halı

qilim

yatak

dyshek

battaniye

batanije, mbulesë

kanepe

divan

yatak

shtrat

yastık

jastëk

raf

raft

pencere

dritare

perde

perde

dekorasyon

dekorim

mobilya

mobilje

lamba

llambë

banyo

banjo

tuvalet

tualet

ayna

pasqyrë

duş

dush

mutfak

Kuzhinë

kaşık

lugë

çatal

pirun

bıçak

thikë

tabak

pjatë

kupa

filxhanë

su bardağı

gotë uji

masa

tavolinë

yemek masası

tavolinë e ngrënies

sandalye

karrige

şişe

shishe

buzdolabı

frigorifer

dondurucu

friz

kahve mankinesi

makinë kafeje

mikro dalga

mikrovalë

lavabo

lavaman

musluk

rubinet

tava

tavë, tigan

ocak

stobë, shporet

fırın

furrë

bulaşık makinesi

pjatalarëse

 1. Odalar

  Dhomat

 2. Evinizde kaç oda var?

  Sa dhoma ka në shtëpinë tuaj?

 3. İki yatak odamız, bir oturma odamız, bir mutfak ve dışarda da bir depomuz var.

  Ne kemi dy dhoma gjumi, një dhomë të gjallë, një kuzhinë dhe një depo jashtë.

 4. Ne tür bir daireye ihtiyacınız var?

  Çfarë lloj apartamenti ju nevojitet?

 5. Büyük bir mutfağı, balkonu, banyosu ve tuvaleti olan üç yatak odalı bir daireye ihtiyacım var.

  Më duhet një apartament me tre dhoma gjumi me një kuzhinë të madhe, një ballkon, një banjo dhe një tualet.

 6. Odamdaki yatakları değiştirmem gerekiyor. Nereden alabileceğimi biliyor musun?

  Unë kam nevojë për të ndryshuar dyshekët në dhomën time. A e dini se ku mund të blej?

 7. Şehrin dışında iyi bir mağaza var. Sana adresini yazayım.

  Atje është një dyqan i mirë jashtë qytetit. Më lër të të shkruaj adresën.

 8. Mutfak.

  Kuzhinë

 9. Ne sıklıkla evde yemek yaparsın?

  Sa shpesh gatuani në shtëpi?

 10. Çoğunlukla hafta sonları yemek yapıyorum ama hafta içi de yemek yaptığım zamanlar oluyor.

  Kryesisht gatuaj në fundjavë por ka raste që gatuaj edhe gjatë javës.

 11. Mutfakta bir şeyi tamir etmen gerekiyor mu?

  A keni nevojë për të riparuar diçka në kuzhinë?

 12. Evet, mutfak eski olduğu için tamir edilmesi gerekiyor.

  Po, kuzhina duhet të rregullohet sepse është e vjetër.

 13. Altı kişilik iyi bir yemek masasını nereden satın alabilirim?

  Ku mund të blej një tavolinë të mirë ngrënie për gjashtë persona?

 14. İyi bir mağaza biliyorum. Seni oraya götürebilirim.

  Unë e di një dyqan të mirë. Mund t'ju dërgoj atje.