Türkçe

Shqip

Doğa - Natyrë

Mbroni mjedisin dhe planetin tonë duke ndryshuar sjelljen tuaj

avlu

oborr

bahçe

kopsht

çimen

bar

çiçek

lule

taş

guri

yaprak

gjethe

orman

pyll

dağ

mal

göl

liqe

nehir

lum

deniz

det

kara

vend

ay

hënë

güneş

diell

gökyüzü

qiell

hava

Moti

derece

gradë

sıcaklık

temperaturë

nem

lagështi

sıcak

nxehtë

ılık

ngrohtë

soğuk

ftohtë

güneşli

me diell

kaygan

rrëshqitje

kar

borë

don

acar

bulut

re

yağmur

shi

sis

mjegull

rüzgar

erë

dolu

breshër

gök gürültüsü

bubullimë

şimşek

stuhi

Doğal afetler

Fatkeqësi natyrore

çığ

ortek

kuraklık

thatësirë

kasırga

uragan

sel

përmbytje

orman yangını

zjarr pyjor

deprem

tërmet

 1. Doğa

  Natyrë

 2. Ülkenizin nasıl bir doğası var?

  Çfarë natyre ka vendi juaj?

 3. Vendi im ka natyrën më të bukur në Evropë.

 4. A i morët lulet e mia?

 5. Po, unë mund të nuhas se ata ishin marrë të freskët nga oborri juaj.

 6. A e keni vizituar tashmë Zvicrën?

 7. Po, unë kam qenë në Alpe, pamja është e mahnitshme.

 8. Moti

 9. Si është moti sot?

 10. Është ditë me diell por nesër do jetë me re.

 11. A është dimri i ftohtë në Finlandë?

 12. Dimri është i ftohtë, i gjatë dhe i errët.

 13. Çfarë mendoni për ndryshimin e klimës?

 14. Epo, vitin e kaluar ishte vera më e nxehtë ndonjëherë, është shumë alarmante.

 15. Fatkeqësi natyrore

 16. A i keni parë lajmet? Italia është goditur nga një tërmet.

 17. Jo, nuk i kam parë. Një lajm i tmerrshëm, a ishte i fuqishëm?