Türkçe

Shqip

Vücut - Trupi

Jeni të sigurt në vetvete dhe rritni mirëqenien tuaj

dış organlar

Organet e jashtme

baş

kokë

saç

flokë

göz

syri

kulak

vesh

yüz

fytyrë

burun

hundë

sakal

mjekër

dudaklar

buzët

ağız

gojë

diş

dhëmb

dil

gjuhë

cilt

lëkurë

boyun

qafë

kol

krah

dirsek

bërryl

el

dorë

parmak

gisht

tırnaklar

thonjtë

göğüs

gjiri

kaslar

muskujt

diz

gju

ayak, bacak

këmbë

sırt

shpinë

bel

pjesa e poshtme e shpinës

iç organlar

Organet e brendshme

beyin

truri

boğaz

fyt

akciğer

mushkëritë

karaciğer

mëlçi

böbrekler

veshkat

kalp

zemër

kan

gjak

mide

stomaku

bağırsak

zorrë

kemik

kockë

 1. Dış organlar

  Organet e jashtme

 2. Kayak yaparken burnumu kırdım, ameliyata ihtiyacım olduğunu düşünüyor musunuz?

  Kam thyer hundën gjatë skijimit, a mendoni se kam nevojë për operacion?

 3. Kesinlikle bir burun ameliyatına ihtiyacınız var.

  Ju sigurisht keni nevojë për një operacion në hundë.

 4. Bir göz doktoruna görünmem gerekiyor.

  Kam nevojë të vizitoj një mjek të syve.

 5. Bir göz doktoruna bakayım.

  Më lejoni të kontrolloj për një okulist.

 6. Ağzınızı açar mısınız?

  A mund ta hapësh gojën?

 7. Bir dişinizde bir delik var ve onun doldurulması gerekiyor.

  Një dhëmb ka një vrimë dhe duhet të mbushet.

 8. İç organlar

  Organet e brendshme

 9. Boğaz ağrısını tedavi etmek için hangi ilacı almalıyım?

  Çfarë ilaçi duhet të marr për të kuruar një dhimbje të fytit?

 10. Hemen bir reçete yazacağım.

  Unë do të shkruaj një recetë menjëherë.

 11. Kan grubunuz nedir?

  Çfarë është grupi juaj i gjakut?

 12. Kan grubum A+

  Grupi im i gjakut është A +.