Türkçe

Shqip

Restoran - Restorant

Vendi ku ushqimi i bashkon njerëzit për të kaluar kohë cilësore

kahvaltı

mëngjes

öğle yemeği

drekë

akşam yemeği

darkë

menü

meny

başlangıç

startues

ana yemek

ushqimi kryesor

tatlı

ëmbëlsirë

sos

salcë

baharatlar

erëza

masa rezervasyonu

rezervimi i tavolinës

müşteri

klient

garson

kamarier

restoran müdürü

menaxher restoranti

gece kulübü

klub nate

pizzacı

Piceri

ananas

ananas

acı biber

djegës

mantar

kërpudha

karides

karkaleca

jambon

proshutë

zeytin yağı

vaj ulliri

kırmızı Biber

piper i kuq

domuz pastırması

proshutë

ton balığı

ton, peshk tuna

 1. Restoran

  Restorant

 2. Boş bir masanız var mı? İki kişilik rezervasyon yaptırmak istiyorum.

  A keni tavolinë të lirë? Do të doja të beja një rezervim pë dy.

 3. Sistemi kontrol edeyim. Evet, sizin için bir masamız var.

  Më lejoni të kontrolloj në sistem. Po, ne kemi një për ju.

 4. Menüyü verebilir misiniz lütfen?

  Mund të më jepni menunë, ju lutem?

 5. Tabi ki, İngilizce menümüz de var.

  Sigurisht, ne gjithashtu kemi menunë në anglisht.

 6. Ana yemek için ne istersiniz?

  Çfarë dëshironi në ushqimin kryesor?

 7. Ben bir dana biftek alacağım.

  Unë do të marr një biftek me mish lope.

 8. Pizzacı

  Piceri

 9. Ne tür pizza sipariş etmek istersiniz?

  Çfarë lloj pize dëshironi të porosisni?

 10. Menüdeki 5 numarayı alıp biraz daha peynir ekleyeceğim.

  Unë do nr.5 në menu dhe shtoni disa djathë më shumë.

 11. Başka bir şey ister misiniz?

  Deshironi diçka tjeter?

 12. Hayır, teşekkürler. Faturayı alabilir miyim lütfen?

  Jo faleminderit. A mund ta kam faturën, ju lutem?