українська

Shqip

Одяг - Veshje

Gjërat që ju pëlqejn të vishni dhe të ndrroni çdo ditë

сукня

veshje

сорочка

këmishë

футболка

maicë

блузка

bluzë

бюстгалтер, ліфчик

sytjena

капелюх

kapelë

куртка, піджак

xhaketë

костюм

kostum

джинси

xhinse

штани

pantollona

нижня білизна, труси

brekë

спідниця

fund

шорти

Pantallona të shkurtra

пояс, ремінь

rryp

шкарпетки

qorapë

взуття, туфлі

këpucë

шарф

shall

окуляри (для зору)

syze

сонячні окуляри

syze dielli

піжама

pizhamë

пластиковий пакет

qese plastike

 1. Одяг

  Veshjet

 2. Чим можу Вам допомогти?

  Si mund t'ju ndihmoj?

 3. Я шукаю зимовий одяг.

  Unë jam duke kërkuar për rrobat e dimrit.

 4. Який у Вас розмір?

  Çfarë madhësie përdorni?

 5. Зазвичай я ношу М. Я приміряю ту, що білого кольору.

  Zakonisht përdor madhësinë M. Do ta provoj atë me ngjyrë të bardhë.

 6. Ти купила нову сорочку?

  A keni blerë një këmishë të re?

 7. Ні, не купила, я купляла минулого року на свій день народження.

  Jo nuk e bleva, e mora për ditëlindjen time vitin e kaluar.