Tiếng Việt

Shqip

Nhà hàng - Restorant

Vendi ku ushqimi i bashkon njerëzit për të kaluar kohë cilësore

Hide Image

bữa sáng

mëngjes

bữa trưa

drekë

bữa tối

darkë

thực đơn

meny

món khai vị

startues

món chính

ushqimi kryesor

món tráng miệng

ëmbëlsirë

sốt

salcë

gia vị

erëza

bàn đặt trước

rezervimi i tavolinës

khách hàng

klient

nhân viên phục vụ

kamarier

quản lý nhà hàng

menaxher restoranti

câu lạc bộ đêm

klub nate

Nhà hàng Pizza

Piceri

trái dứa

ananas

ớt

djegës

nấm

kërpudha

tôm

karkaleca

thịt nguội

proshutë

dầu ô liu

vaj ulliri

bột ớt

piper i kuq

thịt xông khói

proshutë

cá ngừ

ton, peshk tuna

 1. Restorant

 2. A keni tavolinë të lirë? Do të doja të beja një rezervim pë dy.

 3. Më lejoni të kontrolloj në sistem. Po, ne kemi një për ju.

 4. Mund të më jepni menunë, ju lutem?

 5. Sigurisht, ne gjithashtu kemi menunë në anglisht.

 6. Çfarë dëshironi në ushqimin kryesor?

 7. Unë do të marr një biftek me mish lope.

 8. Piceri

 9. Çfarë lloj pize dëshironi të porosisni?

 10. Unë do nr.5 në menu dhe shtoni disa djathë më shumë.

 11. Deshironi diçka tjeter?

 12. Jo faleminderit. A mund ta kam faturën, ju lutem?